Invited speakers and Tutorial Lecturers
- Rami BARENDS (UCSB/Google)
- Jonathan BAUGH (Institute for Quantum Computing)
- Roman BELAVKIN (Middlesex University) *to be confirmed
- Hendrik BLUHM (Aachen University)
- Alfio BORZI (Würzburg University)
- Tommaso CALARCO (Ulm University)
- Martin HÜRLIMANN (Schlumberger Ltd)
- Steffen GLASER (Technical University Munich)
- John GOUGH (Aberystwyth University)
- Arne GRIMSMO (Université de Sherbrooke)
- Christiane KOCH (Kassel University)
- Ilya KUPROV (University of Southampton)
- Seth LLOYD (Massachusetts Institute of Technology)
- Easwar MAGESAN (IBM)
- T S MAHESH (IISER Pune)
- Sabrina MANISCALCO (University of Turku)
- Charles MARCUS (University of Copenhagen)
- John MORTON (University College London)
- Giuseppe Davide PAPARO (Universidad Complutense de Madrid)
- Chandrasekhar RAMANATHAN (Dartmouth College)
- Vlatko VEDRAL (University of Oxford)
- Karoline WIESNER (University of Bristol)
- Frank WILHELM-MAUCH (Saarland University)
- Jörg WRACHTRUP (University of Stuttgart)
- Roberta ZAMBRINI (IFISC, Universitat de les Illes Balears)
Contributed speakers
- Christian ARENZ (Aberystwyth University)
- Giuseppe FLORIO (Centro Fermi, University of Bari)
- Nicolai FRIIS (IQOQI, University of Innsbruck)
- Felix MOTZOI (University of California Berkeley)
- Tony REINSPERGER (Karlsruhe Institute of Technology)
- Ludovic SANTOS (Université Libre de Bruxelles)
- Thomas SCHULTE-HERBRUEGGEN (Technical University Munich)
- Dominique SUGNY (Laboratoire Interdisciplinaire Carnot de Bourgogne)
- Paola VERRUCCHI (University of Firenze)
- Mattia WALSCHAERS (University of Freiburg)
Poster Presenters and other Participants
- Carole ADDIS (Heriot-Watt University)
- Isabela ALMEIDA SILVA (IFSC, University of Sao Paulo)
- Elie ASSEMAT (Saarland University)
- Ugo BOSCAIN (CNRS, Ecole Polytechnique)
- Tobias CHASSEUR (Saarland University)
- Gabriele CIARAMELLA (Würzburg University)
- Luis A. CORREA (Universitat Autonoma de Barcelona)
- Alessandro CUCCOLI (University of Firenze)
- Sara DI MARTINO (University of Bari)
- Benjamin DIVE (Imperial College London)
- Esteban GOETZ (University of Kassel)
- David GOODWIN (University of Southampton)
- Karishma HATHLIA (University of Nottingham)
- Sankeerth HEBBAR (University of Nottingham)
- Chris JENKINS (Swansea University)
- Alexander KARABANOV (University of Nottingham)
- Jeong San KIM (University of Suwon)
- Jukka KIUKAS (University of Nottingham)
- Frank LANGBEIN (Cardiff University)
- Soojoon LEE (Kyung Hee University)
- Igor LESANOVSKY (University of Nottingham)
- Matthew LEVITT (University of Nottingham)
- Pietro LIUZZO SCORPO (University of Nottingham)
- Burkhard LUY (Karlsruhe Institute of Technology)
- Katarzyna MACIESZCZAK (University of Nottingham)
- Federico MAIOLINI (University of Camerino)
- Riccardo MENGONI (University of Camerino)
- Davide NUZZI (University of Firenze)
- Alexander PITCHFORD (Aberystwyth University)
- Benjamin RUSSELL (University of York)
- Carlos SABIN (University of Nottingham)
- Ravi SHANKAR (Aarhus University)
- Sophie SCHIRMER (Swansea University)
- Martin SPRENGEL (Würzburg University)
- Lukas THEIS (Saarland University)
- Ben THORPE (Swansea University)
- Zdenek TOSNER (Charles University Prague)
- Leo VAN DAMME (Université de Bourgogne)
- Ian WARD (Cardiff University)
- Daniel WISNIEWSKI (University of Nottingham)
- Sean WRIGHT (University of Southampton)
- Jonathan ZOLLER (Ulm University)
Organisers
- Gerardo ADESSO (University of Nottingham)
- Davide GIROLAMI (University of Oxford)
- Walter KÖCKENBERGER (University of Nottingham)
- Rebecca SCHMIDT (University of Nottingham)